Batman Gümrük Raporu

Dika Raporu Sonuç Verdi: Batman Gümrüğü Otomasyonda…

Batman Yatırım Destek Ofisimiz tarafından hazırlanan “Gümrük Altyapı Yetersizliği ve Temel İhracat Sorunları” konulu raporumuzun dikkate alınarak Batman Gümrük Müdürlüğü’nde 13 Ocak 2011 tarihinden itibaren otomasyon sistemine geçilmiştir.

Raporun Ajansımız Yönetim Kurulu Üyesi ve Batman Valisi Sayın Ahmet TURHAN tarafından Gümrüklerden Sorumlu Devlet Bakanlığı’na, Ajansımız tarafından Devlet Planlama Teşkilatı’na gönderilmesinin ardından Batman Gümrük Müdürlüğü otomasyon sistemine kavuşmuş ve ihracatçılarımıza daha hızlı ve etkin hizmet sunmaya başlamıştır.

Raporumuzda bahsi geçen taleplerimizi karşılayarak, Bölgemiz ihracatında önemli bir engel olarak görmüş olduğumuz Batman Gümrüğü alt yapı yetersizliğinin giderilmesinde gerekli adımları atmış olan Gümrüklerden Sorumlu Devlet Bakanlığı’na ve Sayın Bakanımız Hayati YAZICI’ya teşekkürlerimizi arz ederiz.

Bahsi geçen rapor, Batman’da faaliyet gösteren ihracatçı iş adamları ile birlikte iki farklı çalıştay yapılarak katılımcı bir metotla hazırlanmıştır. Raporda, Batman Gümrüğü’nde muayene memuru eksikliği ve otomasyon sisteminin olmaması nedeni ile Batman’lı ihracatçıların karşılaştığı sorunlar ele alınmıştı.

Raporun tam metnine ulaşmak için tıklayınız.